Kush janė shqiptarėt?
Shqiptarėt janė njė popull qė jetojnė nė Ballkan , i cili ka prejardhje Ilire. Ilirėt njihen qysh nė kohėn e paleolitit (guri i vjetėr) mbi njėqind mijė vjet mė parė.
Popujt qė u bėnė mė tė njohur nė historinė e Ballkanit janė grekėt, ilirėt dhe trakėt. Ilirėt si trashėgimtarė tė pellazgėve janė ndėr banorėt mė tė lashtė tė Gadishullit
Ballkanik. Ata janė autoktonė. Ilirėt e kanė formuar kulturėn e tyre, gjuhėn dhe artin nė pjesėn perėndimore tė Gadishullit Ballkanik, ku shkrimtarėt antikė kanė shkruar dhe i permendin nė veprat e tyre.Trevat Ilire shtriheshin prej Danubit e deri te gjiri i Ambrakisė ( Prevezė ).
paleolitico.gif   neolitico.gif

Vegla pune tė paleolitit
Utensili del paleolitico

 

Figurė neolitike nga Kosova
Scultura neolitica del Kosovo

Indice KosovoTribu Illiri